Môžete parkovať pred cudzím domom?

Azda všetci slovenskí motoristi vedia, že od minulého roka je všeobecne zakázané parkovať na chodníku. Existujú výnimky, ktoré sú zreteľne vyznačené dopravným značením. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že samosprávy sa na túto zásadnú legislatívnu zmenu pripravili a po prvom zmätočnom období napokon prijali opatrenia v ústrety obyvateľom.

Parkovanie na chodníku teda spravidla dovolené nie je, avšak na cestách sa smie zastaviť a stáť všade tam, kde to dovoľuje zákon. Platí, že ak to nie je nebezpečné, môžete zastaviť a stáť všade tam, kde to nie je vyslovene zakázané dopravnou značkou. Za nebezpečné úseky paragraf 25 Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 považuje napríklad križovatky ciest, okolie priechodov pre chodcov, zákruty, ďalej miesta v blízkom okolí kopcov a horizontov, mosty či tunely.

Tento model Porsche je drahší ako nový Volkswagen Golf.

Otázkou, ktorá často trápi motoristov, ale je tá, či vôbec môžu parkovať pred cudzími nehnuteľnosťami. Nejde pritom o parkovacie státia pred bytovými domami na sídliskách, ako skôr o tie pred jednotlivými rodinnými domami.

Riešenie

Ak je na ceste dovolené zastaviť a stáť a nejde o vyhradené parkovacie miesto, v takom prípade má právo použiť ho ktokoľvek. V praxi sa stretávame s tým, že takéto miesta obsadia aj motoristi, ktorí nebývajú v nehnuteľnosti stojacej vedľa cesty.

Etická rovina celého problému spočíva v tom, že majiteľ nehnuteľnosti potrebuje parkovať tiež. A je možné, že práve pre stojace cudzie vozidlá nebude môcť zaparkovať svoje vlastné auto.

Z pohľadu zákona však majiteľ nehnuteľnosti nemá na toto miesto na státie špeciálne právo. Mal by ho v prípade, že by si ho vyhradil a bolo by riadne osadené zodpovedajúcim dopravným značením. Pred jeho nehnuteľnosťou môže na ceste, prípadne na vyznačenom parkovacom státí na chodníku, parkovať ktokoľvek.

Pozor na dôležitú výnimku: v rámci obytnej zóny nie je možné parkovať na ceste! Zastaviť a stáť môžete v obytnej zóne iba na vlastnom pozemku alebo na vyznačenom parkovacom státí. Takisto platí, že ak sa ulica nachádza v takzvanej zóne so zákazom zastavenia a/alebo státia, motorista nemôže svoje vozidlo parkovať ani na ceste.

Nezabúdajme na dôležité detaily

V zmysle § 25 Zákona o cestnej premávke vodič smie zastaviť a stáť na ceste, ale len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty. Zároveň platí, že pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Bratislava a Košice majú špeciálnu výnimku, že medzi ich vozidlom a električkovou traťou musí zostať voľná šírka cesty aspoň 3,5 metra.

Na jednosmernej ceste možno parkovať na ľavej aj pravej strane cesty. Niektoré cesty však nie sú dosť široké, aby pri obojstrannom parkovaní ostala šírka cesty aspoň 3 metre, preto sa používa dopravná značka Zákaz státia, resp. Zákaz zastavenia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Content is protected !!